Site İçi

ingilizce yıllık planlar
ingilizce yazılı sınavları
ingilizce dinleme cdleri
ingilizce zümre tutanakları
ingilizce ders kitapları
2. sınıf ingilizce forumu

ingilizce teog forumu

Ads

Son Mesajlar

Malatya Uzman Grup

Facebook'ta Bizi Takip EdinHoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
23 Kasım 2014, 10:24:17

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Pasifik Yayınları "My English" İngilizce Ders Kitapları Hakkında Değerlendirme  (Okunma sayısı 8894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

15 Mayıs 2010, 21:00:00
 • Yeni Üye
 • *
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 0
 • -Gelen: 2
 • İleti: 1
 • Karma: 58
 • Cinsiyet: Bay
Kullanmakta olduğumuz "My English" İngilizce kitapları hakkında naçizane fikirlerimi söyleyeceğim. Kitapları tek tek ele alarak bunlardan bahsetmek daha doğru olur sanırım.

6. Sınıf My English kitabı, en başta geçen sene kullandığımız Step Up kitabından daha yararlı ve eğlenceli gibi gelmişti. Biraz zaman geçtikten sonra öyle olmadığını anlayıverdik. Bazı aktiviteleri eğlenceli olmasına rağmen gereksiz bir çok bölüm dolu her ünite. Ünitelerde ortalama 30 bölüm var. Bazı ünitelerde 35 bölüme kadar çıkıyor bu sayı. Tamam, kendimiz seçip eliyoruz ama insanın gözü korkuyor bir anda. Öyle bölümler var ki, öğrencilerden paragraf yazmalarını, kendilerini ifade etmelerini istiyor. Bu bölümler, 4. ve 5. sınıf İngilizce'sini dört dörtlük tamamlayıp gelen öğrenciler için bile yapması imkansız olan bölümler. 4. ve 5. sınıfta İngilizce Öğretmeni girmeyen o kadar çok okul var ki. Sanki herkes 4 ve 5'i süper tamamlamış 6. sınıfta artık cümle nasıl kurulur falan tüm kuralları öğrenmiş okuma parçalarını yalayıp yutmaya hazır hale gelmiş gibi, 6. sınıf kitabında bir sürü okuma parçası kullanmışlar. Bazıları güzel hazırlanmış, basit; fakat bazılarının içinden çıkamazsınız.
Başka bir kötü tarafı; bir ünite içinde birçok ayrı konusu bulunması. Birini kavrayamadan diğerine geçince çocuğun kafası karışıyor. Örneklerle somutlaştıralım:
Hygiene isimli 7. Ünitede üzerinde durulan konular; Hijyenle ve sağlıkla ilgili kelimeler, vücudun bölümleri, hastalıklar, before / after kullanımı, want / want to kullanımı, tavsiyeler (should / shouldn't kullanımı), zorunluluklar (must / mustn't kullanımı), bunun dışında parçalarda geçen ve öğrenilmesi gereken kelimeler de çabası. Bunlar sadece 1 ünite yani 2 haftalık bir bölümün içinde yer alan konular. Gel de işin içinden çık. 
Parties isimli 8. ünitede üzerinde durulan konular: Partilerle ve davetiyelerle ilgili kelimeler, Planlanmış gelecek zaman (going to), planlanmamış gelecek zaman (will), Şimdiki zaman (Hem şimdiki zamanı hem de gelecek zamanı anlatmak için), let's kalıbı ve kullanımı, rica izin kalıpları ( can / could ......? )
Kitabın 2. ünitesi olan Hobbies and Interests ünitesinde öğrenilecek konulara bakalım bir de: Hoşlandığımız ve hoşlanmadığımız şeyler, geniş zaman (en zor konudur), ülkeler ve milletler, şimdiki zaman (burada da var), articles (a, an, the), possesive pronouns (my, your) ve reflexive pronouns (mine, yours) arasındaki kullanım farkları, rica izin (can I, can you? ).
Çalışma kitabında kullanılan etkinlikler fena değil ama konular arasında boğulan çocuklar onları da öğretmen yanlarında olmadan ve en ince ayrıntısına kadar açıklamadan yapamıyorlar maalesef.
Çok gereksiz ve dikkat bile çekmeyen üniteler olduğu da aşikar. Bunlar şu üniteler: 5-School, 8-Parties, 12-Different Places, 13-Holidays, 15- Laboratory Work, 16-Different Lifestyles. 12. ve 16. Üniteler çok yakın birbirine . Bu ünitelerin hazırlanmasındaki mantığı bile kavrayamadım.
Genel olarak 6. sınıfta kullanılan konu sayısı çok fazla. Şunu da koyalım, bunu da buraya sıkıştıralım, a bu da varmış bunu da alalım mantığıyla şişirilmiş üniteler öğretmenleri ve çocukları bunaltıyor.  Çözüm olarak bu konuların azaltılıp biraz daha kelimelere ağırlık verilen basit üniteler hazırlanmasının daha faydalı olacağına inanıyorum.

7. Sınıf kitabı 3 kitabın içinde en iyisi bence. Kötünün iyisi. Ama bu 6. sınıf kitabını bitirdikten sonra seneye 7. sınıf olacak öğrenciler için iyi mi olur kötü mü olur bilemem. Okuma parçası fazla ama 6. sınıftan iyi çıkmış çocuklar için bu parçalar zor değil. Konu sayısı düşürülüp okuma parçası arttırılmış ve kelime bilgisi verilmiş. İyi yapılmış. Ama dediğim gibi 6. sınıfta konular içinde boğulan, zaman darlığından dolayı okumayı tam kavrayamamış, yeterince kelime öğrenememiş çocuklar için 7. sınıftaki parçalar işkence olacak.
Çalışma kitabında eşleştirme ve test şeklinde hazırlanmış aktiviteler güzel. Cümle kurmalı aktiviteler zor. Gereksiz ünite yok mu, bence çok: 8-Inventors and explorers, 10-Amazing History, 12-Changing Lifestyles, 14- Ecology, 15-Modern Medicine, 16-Inner World.

8. Sınıf Kitabı iğrenç bir kitap. Konular zaten önceden de iğrençti. Şimdi işin içine abuk subuk, anlaması imkansız okuma parçaları da girdi, 8. sınıf kitabı öğrencilerin gözünde bitti. Bizim gözümüzde de bitti. Allah aşkına, soruyorum size, şu ünitelerden hangisini çocuk merak eder de bakmak ister:
Türkçeleriyle yazıyorum,
2- Road to Success (Başarıya Giden Yol),
4-Dreams (Rüyalar)
6- Detective Stories (Dedektif Hikayeleri),
7-Personal Experiences (Kişisel Tecrübeler),
8-Cooperation In The Family (Ailede işbirliği),
9- Success Stories (Başarı Hikayeleri),
10- Reading for Entertaintment (Zevk için Okumak (Aslında işkence için okumak olmalıydı)),
11- Personal Goals (Kişisel Amaçlar),
12- Personality Types (Kişilik çeşitleri),
13- Language Learning ( Dil Öğrenimi)
14- Precautionary Measures (İhtiyati Tedbirler) (Başlığa bak, yuh!)
16- Emphathy (Empati)

Şaka gibi. Ünitelerdeki okuma parçaları, kelimeler ve konular da hakikaten şaka gibi. Ünite isimlerini aynen yansıtır nitelikte. 8. Sınıfta ergenlik problemleri ve sınav stresi yaşayan öğrencilerin sanki İngilizceden başka dersi yokmuş gibi düşünülmüş. 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda sırasıyla öğrencilerin İngilizceye karşı olan tutumları olumludan olumsuza doğru düşerken 8. sınıfta aniden bitiyor ve yerini nefret alıyor.

Bir de genel sorunlar var tüm kitapları ilgilendiren. Türkiye'de İngilizcede tek pasifik yayınları yok. Sanırım başka bir yayın daha var. Ünite isimleri aynı ama çoğu ünitede kitapların birbiriyle alakası yok. Mesela 6. Sınıfta Hygiene ünitesinde, My English hiç hastalıklardan bahsetmemiş, ama diğer kitapta hastalıklar anlatılıyor. 8. Sınıfta 3. Ünitede Kişisel bakımla ilgili hiçbir aletin adı verilmemiş ama diğer kitapta ünite bu aletlerin isimleri üzerine kurulu. Grammar konuları birinde var diğerinde yok. Bunlar da gözardı edilemeyecek problemler.

Bunların dışında, öğretmen kılavuz kitabında, hiçbir şey yok. Konularla ilgili hatırlatmaya, açıklamaya rastlayamazsınız. Sadece dinleme metinlerine bakmak için kullanıyoruz. Sınıf defterlerine konular Türkçe yazılıyor. İngilizce ya da Türkçe olması farketmez ama ,inanın benim gibi birçok İngilizce Öğretmeni, deftere ne yazacağı konusunda bile zorluk yaşıyor. Çünkü Functions (Kazanım) bölümünde kitabın planında doğru düzgün bir şeyden bahsetmemiş.

Gelelim öğrencilerin konuşturulmasına. 4 ve 5. Sınıfta konuşturmaya önem verilirken, 6. sınıfa gelindiğinde konuların içinde debelenip durmaktan, bırakın öğrencinin konuşturulmasını, okuma parçalarını bile doğru düzgün okunmasını bile sağlamak zor.

Benim okulum taşımalı, öğrencilerimden sadece birkaçı 4 ve 5. sınıfta İngilizce görmüş. O da sınıf öğretmenlerinden tabi. Benim okulumda da İngilizce Öğretmeni yetersizliğinden dolayı 4 ve 5'lere sınıf öğretmenleri giriyor. Diğer İngilizce görmeyenler ise 6. Sınıfta İngilizce'yle tanışıyor ve doğal olarak zorlanıyorlar. Tanışmalardan ve basit şeylerden başlıyorsunuz ama vakit daralıyor ister istemez kitapla devam etmek zorundasınız.
E kitaba geçince 6. sınıfta ilk kez İngilizce gören çocuğa yazık oluyor değil mi? Peki kitaba geçmezsen daha önce İngilizce görmüş öğrenciye yazık değil mi? İngilizce öğretmeni buna da bir çözüm düşünmeli ama nasıl? Zaten haftada 30 saat boğaz patlatan İngilizce öğretmeninde kitapların konuların arasında debelenmekten kafa kalmıyor. (Diğer branşlarla karışmasın lütfen, söz konusu İngilizce ise 30 saatin 30 unda da sürekli konuşmak durumunda öğretmen.)

Etrafımda ne kadar İngilizce öğretmeni varsa soruyorum. Üniversiteden birlikte mezun olduğum arkadaşlara da soruyorum. İçlerinden bir tanesi çıkıp demiyor: "Kitaplardan memnunuz." Demezler, diyemezler. Çünkü kimse memnun değil.

Biz elimizden geleni yaparız, yapacağız. Ama İngilizce öğrenimini eğlenceden çok işkenceye çeviren bu kitapların da değiştirilmesi gerek. Sadece kitapların değil, konuların ve  ünitelerin de gözden geçirilmesi gerek.

Burada anlatmaya çalıştıklarım, emin olun devlet okullarındaki çoğu İngilizce Öğretmeni'nin anlatmak istedikleridir. Umarım sesim(iz) gerekli yerlere ulaşır ve bu konuda çalışmalar yapılır.


  Serdar YILDIRIM
İngilizce Öğretmeni

20 Eylül 2010, 22:18:30
Yanıtla #1
 • Jr. Member
 • **
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 3
 • -Gelen: 2
 • İleti: 19
 • Karma: 67
 • Cinsiyet: Bay
 • Çalışma Yılı: 6-10
 • Nereden: Antakya
 • Okulunuz: İlköğretim
 • İngilizce Seviyeniz: İleri
 • Üniversite: ODTÜ
Hocam bu konudaki fikirlerinize aynen katılıyorum. Bu denli berbat ingilizce eğitim kitapları olamaz. Bizlerin rahat bir şekilde ingilizce verebilmemiz için daha profesyonelce hazırlanmış kitaplara ihtiyacımız var. Bu kitaplara ait listening CD'lerine vs.

15 Eylül 2011, 01:05:55
Yanıtla #2
 • Full Member
 • ***
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 7
 • -Gelen: 340
 • İleti: 61
 • Karma: 559
 • Cinsiyet: Bayan
 • Mesleğiniz: elt
 • Okulunuz: Yok
 • İngilizce Seviyeniz: Yok
 • Üniversite: istanbul unıversitesi hayef
hocam ne kadar güzel anlatmışsınız derdimizi.bu sene kitaplar yine değişmiş benim. ne yapacağımı şaşırdım sizin demeniz gibi. gecen yıl ilk yılımda okadar zorlandımki önceden özelde calışıyordum ve kitaplarım cok iyiydi. ama gecen yıl bi üniteyi bitirmek işkence haline gelmişti bi bakıyorum bi katpta farklı bi kazanım ve kelimeler var birinde farklı cocuklara hepsini vermeye calıştım tabi kaldıramadılar ve bende çok yoruldum bence bakanlığın bu konuda bi çalışma yapması lazım farklı kitaplar aynı ünitede farklı kazanımdan bahsediyor e bu öğretmen ozaman ne yapacak hangisi öğretsin?? tabi bide sınav kaygısı ya sınavda diğer kitaba göre sorarlarsa diye bi düşünce... kafamız darma duman oluyor bu kadar kitap çeşitliliği ve kazanım içinde. madem kitapları yenilemiyorlar bari tek kitap aynı kazanımlar olsun.

22 Eylül 2011, 13:09:02
Yanıtla #3
 • Jr. Member
 • **
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 3
 • -Gelen: 3
 • İleti: 12
 • Karma: 93
 • Cinsiyet: Bayan
Lütfen bu kitabın taranmışı elinde olan paylaşabilir mi?

23 Aralık 2011, 22:37:01
Yanıtla #4
 • Yeni Üye
 • *
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 0
 • -Gelen: 0
 • İleti: 1
 • Karma: 50
 • Cinsiyet: Bay
 Değerli Öğretmen arkadaşlar ben bir okulda ücretli öğretmenlik yapıyorum.4.5 aynı zamanda 8.sınıfın ingilizce derlerine giriyorum. 4.sınıfların gidişatı iyi 5.sınıfın my english kitabı iğrenç ve 8.sınıfın my english kitabı dahada iğrenç sonuçta 4ve 5ler neyse 8.sınıf tam bir enkaz nedeni okul yeni diğer okuldan en yaramaz öğrenciler gönderilmiş ve mevsimlik işçi ailelerinin çocukları kasım ortalarında geliyorlar ve ne yazık nisan ortalarındada Adanaya pamuğa gidecekler. 8.sınıf hiç birşey hata am is are konularını da bilmiyorlar bu nedenle idareyle konuşup baştan almaya calıştım bazı öğrenciler biraz çabaladı ama olmuyor.Neyse başınızı şişirdim sorum siz olsaydınız ne yapardınız? CEVAPLARINIZ BENİM İÇİN ÖNEMLİ HOŞÇA KALIN

23 Eylül 2012, 16:28:39
Yanıtla #5
 • Yeni Üye
 • *
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 0
 • -Gelen: 0
 • İleti: 1
 • Karma: 50
 • Cinsiyet: Bayan
çok doğru hocam. Bu konuda milli eğitim talim terbiye kuruluna mail yazmıştım geçen yıl ve tabi ki yanıt alamadım. Kendi yandaşlarına hazırlattıkları kitaplar ancak bu kadar

Tags:
 

* İzinler

 • Yeni konu açamazsınız.
 • Cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajınızı düzenleyemezsiniz.Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
6 Yanıt
7719 Gösterim
Son İleti 22 Mart 2012, 20:57:50
Gönderen: SileNtStorM
1 Yanıt
7499 Gösterim
Son İleti 20 Aralık 2009, 10:19:56
Gönderen: Ekselans31
0 Yanıt
1890 Gösterim
Son İleti 28 Şubat 2009, 15:45:02
Gönderen: alexx70
1 Yanıt
1859 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2009, 12:32:22
Gönderen: __Mehmet__
5 Yanıt
9163 Gösterim
Son İleti 07 Ekim 2010, 00:34:10
Gönderen: danishteacher
1 Yanıt
1624 Gösterim
Son İleti 09 Kasım 2009, 17:55:09
Gönderen: isikayhan
1 Yanıt
2082 Gösterim
Son İleti 31 Aralık 2009, 14:35:36
Gönderen: isikayhan
12 Yanıt
8393 Gösterim
Son İleti 20 Eylül 2010, 20:21:26
Gönderen: isikayhan
0 Yanıt
2594 Gösterim
Son İleti 17 Ocak 2011, 22:48:41
Gönderen: vecihekul
12 Yanıt
21610 Gösterim
Son İleti 23 Eylül 2014, 21:48:44
Gönderen: GORMITI