Site İçi

ingilizce yıllık planlar
ingilizce yazılı sınavları
ingilizce dinleme cdleri
ingilizce zümre tutanakları
ingilizce ders kitapları
2. sınıf ingilizce forumu

ingilizce teog forumu

Ads

Son Mesajlar

Malatya Uzman Grup

Facebook'ta Bizi Takip EdinHoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?
19 Aralık 2014, 14:53:57

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Akıllı Tahta Mucize mi yoksa İngilizce Dersinin Mehdisi mi?  (Okunma sayısı 3243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

04 Kasım 2012, 21:04:39
 • Jr. Member
 • **
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 5
 • -Gelen: 63
 • İleti: 24
 • Karma: 112
 • Cinsiyet: Bay
Allah ;saygısızlık gören ,horlanan,itilen kakılan ,günde 8 saat ders anlatmaya zorlanan,yetersiz oldukları idda edilip yurt dışından ithal ingilizce öğretmeni getirmek istenen,siz ingilizce öğretemiyorsunuz denen öğretmenlere acıdı ve yeryüzüne akıllı tahyayı yolladı.

halbuki en çok çalışan 45 dakika sırtından ter akıtarak çalışan bir tek ingilizce öğretmenleri vardı.edebiyat öğretmeni yorulunca -şimdi kitap okuma zamanı,şimdi kompozisyon yazma zamanı-diyerek mola verebiliyordu.matematik öğretmeni ise 1 sayfa test dağıtıp 2 saat çözmeleri için vakit veriyordu ve boğazını dinlendirebiliyordu.coğrafya ve tarih öğretmenleri ise topluca yaprak test satın aldırıp,bir ders normal konu işleyip bir ders test çözdürürken dinlenebiliyorlardı.

Garibim ingilizce öğretmeni ise projeksiyon yok-vcd player yok,sözlük aldıramaz,kitap aldıramaz,o yok bu yok nasıl yaptıracak dinleme derslerini,alıştırmalarını.ingilizce öğretmeni 1 dakika boş dursa sınıf,şımarmaya hazır.lise öğrencileri ise üniversitede sınavında ingilizce soru yok,ayrıca biz de bu dersi istemiyoruz diyebiliyorlarken...peki öyle ise ,der, ingilizce öğretmeni;o zaman bari test kitaplarınızı çözün der.HAYIR testimizi de çözmeyiz biz bu derse şımarmak ve stres atmak için geldik.bir tek siz çok kibar ve anlayışlısınız derler.sonra KABUS başlar,8 hazirana kadar devam eder...neyse konuyu değiştireyim:
türkiye'de öğretmenler ve öğrencilerin büyük bir kısmı  akıllı tahtayı temiz kullanacak kadar medeni değiller.en güzel ve yerinde kullanımı ingilizce öğretmenleri yapıyor.ingilizce öğretmenleri gerçekten çok farklı ve kültürlüler.

akıllı tahtayı çizmeyi başaran öğrenci ve öğretmenler sayılamayacak kadar çok.bilgisayar öğretmeninimizin ince bir anten demir çubukla,yeni takılmış akıllı tahtamızı kullanırken görünce,içim ürperdi,cız etti.bir başka öğretmenimiz ise camın sağlamlığını göstermek için avuç içi ile güm güm tahtaya vurduğuna sahit oldum.halbuki tahta monte edileli 1 gün olmuştu.bir başka öğretmenimiz ise yağlı kocaman burnu ile tahtayı kullanabildiğini gurula,show yaparak sergilediğinde çok şaşırdım.bir başka okulda ise  öğrenciler akıllı tahtaya facebook dahil onlarca müzik programı kurup,yüksek sesle haporlerini patlattılar.

edebiyat-coğrafya ve matematik öğretmenlerimiz farklı zamanlarda farklı yerlerde bana ingilizce öğretmenlerini,akıllı tahta konusunda kıskandıklarını söylediler.

günümüze kadar çoğu ingilizce öğretmeni hiçbir malzeme olmadan 4 duvar arasında 45 dakika boğaz patlatıyordu.bir projeksiyon cihazını bile bulamıyordu.nadiren,kazara bir ingilizce altyazılı animasyon çizgi filim gösterse ,öğrenciler-idare ve veliler ingilizce öğretmeninin ders işlemediğini ve okulda filim izleterek dersi savsakladıklarını iddaa ediyorlardı.halbuki en önemli ders LISTENING dersi idi.
şu an ise öğrencilerimiz ingilizce film,belgesel,akıllı tahtadan videolu ders anlatımı,müzik gibi konuların,dil öğreniminde ne kadar önemli olduğunu anlamış bulunuyorlar.hatta idareciler hocam iyisiniz sizin branşta izletecek çok şey var,diyorlar.Ne güzel değil mi?Mesleğimiz açısından ne kadar da umut verici.yarın o nefret ettiğim okula büyük bir mutlulukla ve heyecanla gideceğim.
Şimdi siz söyleyin:bu akıllı tahta bir KURTARICI mı yoksa bir MUCİZE mi? :)

05 Kasım 2012, 16:55:12
Yanıtla #1
 • Yeni Üye
 • *
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 9
 • -Gelen: 5
 • İleti: 9
 • Karma: 5
 • Cinsiyet: Bayan
kesinlikle size katılıyorum,sınırsız bir kaynak aktarımı sağlayan akıllı tahta kursunda bile pek çok öğretmen amannn ne gerek var diyip durduar, software uyumlu bir kitapla kullanıyorum (ki bu kitabı tüm velilerin onayıyla almama rağmen isimsiz bir veli tarafından bakanlığa şikayet edildim) her ders görsel işitsel rengarenk kaynakla tahtayla haşır neşirken bile hala birileri bu ülkede İngilizce öğretilemiyor en başarısız öğretmenler İngilizce öğretmenleri diyince deliriyorum ki bu ülkede her yıl üniversite sınavında sıfır çekenler İngilizce yapmadan Türkçe,matematik, tarih,coğrafyadan çekmiyomu bu sıfırı?? işini iyi yapan hangi branştan olursa olsun iyidir ama ben bizim kadar ektra çaba gösteren kaynak tarayab başka branşa rastlamadım ve kesinlikle akıllı tahtayı seviyorum çünkü İngilizce öğretmenii yeniliğe açık ve teknolojiyi doğru kullanıyor bu asla gözardı edilemezz.

05 Kasım 2012, 20:04:33
Yanıtla #2
 • Jr. Member
 • **
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 5
 • -Gelen: 63
 • İleti: 24
 • Karma: 112
 • Cinsiyet: Bay
Akıllı tahta için örnek kaynaklar:
1-''Vimeo'' adlı internet video sitesi genellikle sanatsal değeri olan videoları 720p çözünürlükte sunar.Editör'ün seçtiği videolara arada sırada göz atmakta büyük fayda var.İndirğiniz videoları ,kendinizin oluşturacağı şu klasör başlıkları altında bir hardisk veya flash bellekte toplayabilirsiniz:
Art-Science-Sports-English Lessons-Music-Documentaries-6,7,8,9,10.sınıflar Eba-Family-Numbers-Colors-Countries and Flags-Pictures-Jobs-Illusions and Magic Shows-Animations-Universe  vs.
 2-Youtube'da filitreli,Hd video araması yaparken;öğrencilerin ''Extreme'' olan herşeyden çok hoşlandıklarını bilin:Extreme Sports'da Cliff Jumping,Free Running-The art of Skiing,World's largest skateboard gibi aşırı uç sporlar ilgilerini fazlası ile çekecektir.
3-''Science'' başlığı altında o kadar çok deney var ki,izlerken sizin bile ağzınız açık kalır.
4-Belgesellerden ise Youtube'da Human Planet altyazılı,''Dayanıklılık İnsan Bedeni Sınırları Zorlamak''başlığı altında belgesellere ulaşabilirsiniz.
5-Hubble Teleskobundan Evren izlenmeye değer.
6-Çocuklar yaşları gereği çok duygusal oldukları ve hemen aşık oldukları için,duygusal müziği olan herhangi bir şeyi büyük bir dikkatle izliyorlar ve sonunda çok memnun kalıyorlar.Bazı grup öğrenciler ise Rap müzik ile verilen herşeyi çok seviyor.Örneğin Alphabet Konusunu''alphabet rap'',numbers konusunu ''numbers rap'' şeklinde ararsanız ve bu videoları çocuklara izletirseniz,çocuklar sayıları ve alfabeyi anında öğrendiği gibi,sizin de onların müziğini dinlediğinizi sanıyorlar ve vay be,hocam siz bunları nereden biliyorsunuz deyip şaşkına dönüyorlar.
7-''Kia Hamsters'' adlı,Kia arabalarına ait video reklamlarını izleyen çocuklar adeta büyüleniyorlar.

Hiçbir internet imkanı olmayan hocalarımız ise bunlar ve daha fazlasını mahallenin DVD-CD'ci dükkanına uğrayıp:''bana okulda akıllı tahtada kullanabileceğim,yani MP4 şeklinde full  Hd animasyon çizgi Film,altyazılı belgeseller,ingilizce dersleri vs. lazım derseniz,ve,bir fash bellek veya en güzeli bir -portable harddisk-bırakırsanız en geç 5 saat içinde size mükemmel bir kaynak hazırlayacaktır.
8-Listening konusunda eğitici olduğu kadar izlenmesi de büyükler için büyük bir keyif olan şu ingilizce altyazılı animasyonları herkes izlemelidir:
Cars-Flushed Away(Fare Şehri)-Ice Age-9-Şirinler 3D-İnanılmaz Aile-Astro Boy-Horton-Aşçı Fare

son olarak Meb ;artık estetik değerleri gelişmiş,bilimden,sanattan,spordan anlayan,yabancı kültürleri öğrenmek isteyen kısaca dünyadan haberi olan bir öğrenci profili istiyor.Ve müfettişlere verilen son talimat şu:öğretmenler akıllı tahtayı verimli bir şekilde kullanabiliyor mu?kısa veya uzun videolar izletebiliyor mu?Resim-Müzik  veya başka kaynakları,kitapları akıllı tahtaya hakim olarak verebiliyor mu?
Artık bizden 45 dakika boğaz patlatmamızı istemiyorlar.öğretmen sınıfda bir orkestra şefi gibi akıllı tahtayı  ve sınıfı yönetsin,meb olarak biz Türkiye'nin en iyi ders anlatan öğretmenlerini Hakkariden Edirneye kadar bütün sınıflara sokacağız ve okullar arasındaki farkı kaldıracağız.Bırakın dersi en yetkin ağızlar akıllı tahtadan anlatsın,diyor sevgili mebimiz.
Eskiden şu saydığım işleri yapsak kıyamet kopar,hoca dersi kaynatıyor,dersde müzik dinletiyormuş,filim izletiyormuş,dersi hiç işlemiyormuş diye valiye kadar şikayet ederlerdi.Nereden nereye?
Sizin de tavsiyeleriniz varsa dinlemek isteriz çünkü internet bir derya deniz.birimizin görmediğini başkası görür ve bu kaynak adreslerini paylaşırsak hepimiz faydalanırız.

24 Kasım 2012, 12:14:26
Yanıtla #3
 • Yasaklı
 • *
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 450
 • -Gelen: 3950
 • İleti: 1,008
 • Karma: 419
 • Okulunuz: Yok
 • İngilizce Seviyeniz: İleri
Akıllı tahtalar bizi sorunlu projeksiyon cihazlarından, yıpranış projeksiyon perdelerinden ses sistemi taşıma derdinden kurtardı. Lakin eksiklikleri var.
Akıllı tahtalar da gerekli yazılım desteği yetkili formatör öğretmenler tarafından sağlanmamışsa
* Windowsta mkv ve mp4 videoları oynatabiliceğiniz oynatıcı yok. KMP hep tercihim oldu. Videoları 3-5 saniye ileri geri sardırma işi daha basit ve diğer oynatıcılardan daha hızlı. Formatörden bunu yüklemesini istemeniz lazım
* Akıllı tahtalarda swf oynatma desteği yok. İnternet explorer de oynatmak gerekiyor. O da bazen vakit kaybına neden oluyor. İlla ki starboard yazılımı kullanma ısrarını anlamış değilim.
* Akıllı tahtalar yazılım desteği sağlanmamışsa İngilizce,Almanca ve Arapça el yazısını tanımıyor. Bunun için ayrı bir script yüklemek gerekiyor.
*Akıllı tahtalar harici bellektan oynatılan .exe uzantılı CD dosyalarını oynatmıyor.  Bunun için içeriğin tamınını akıllı tahtanın diskine atmanız gerekiyor ki bu da oynatacağını garanti etmiyor. Yetkiniz yok deyip uyarı verdiği oluyor.
*Bazı akıllı tahtaların kalibrasyonunu yapsanız da dokunmatiği hassas değil ama siz ders anlatırken tahtaya konan bir sinek durduğunuz videoyu oynatabiliyor. Sinek bazen sizden daha hassas bir etkiye neden olabiliyor:)
* Ders kitaplarını dijital ortama pdf olarak atmak işten bile değil artık. Akıllı tahta demek tabletlerde çalışacak zenginleştirilmiş e-kitap kullanmak demek. Yıllardır doğru düzgün CD hazırlayamayan bakanlık görsel ve işitsel destekli kitabı nasıl becerecek hazırlamayı?
* Öğretmen videosunu, audiosunu, authentic metninini görselini kendisi bulduktan sonra ücretsiz kitap dağıtmanın mantığı nedir? Bu durumda projeksiyon kullanmakla akıllı tahta kullanmak arasında ne kadar fark vardır?
* Eğer bir meb yetkilisi CD'ler neden hala yüklenmedi sorusuna "CD de bir araç şart mı kullanmak onu?" diye cevap veriyorsa  öğretmen de bir gün çıkar "Tahta da bir araç kullanmasan ne olur" diyebilir. Hele de o öğretmen meslek yaşamının sonuna merdiven dayadıysa.
Akıllı tahta bir devrim değildir. Olması gereken bir araçtır sadece. Dersi daha keyifli ve zengin hale getirdiği açıktır. Lakin her şeyi dijital alan bir neslin yazmaktan, çizmekten imtina ettiği, görselleştirmeden kavrayamayan bir gürüp haline geldiği de aynı derece de açıktır.

13 Ocak 2013, 22:29:21
Yanıtla #4
 • Yeni Üye
 • *
 • Teşekkür Et
 • -Verilen: 0
 • -Gelen: 0
 • İleti: 1
 • Karma: 50
 • Cinsiyet: Bayan
akıllı tahta neymiş ya? biz onu sadece üniversitede gördük burda projeksiyon bile yok.  onu geçin yazıcıdan renkli çıktı bile alamıyorum dışardan almaya kalksam bi sürü para veriyorum ingilizce görselsiz tam bi bunalım hem cocuklar için hem benim için! :-<

Tags:
 

* İzinler

 • Yeni konu açamazsınız.
 • Cevap yazamazsınız.
 • Eklenti gönderemezsiniz.
 • Mesajınızı düzenleyemezsiniz.Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
2987 Gösterim
Son İleti 20 Ekim 2012, 20:41:20
Gönderen: ispampu
0 Yanıt
3442 Gösterim
Son İleti 17 Nisan 2010, 09:59:05
Gönderen: quince
3 Yanıt
8197 Gösterim
Son İleti 27 Ekim 2013, 11:33:32
Gönderen: medcezir2008
6 Yanıt
5494 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2012, 16:27:55
Gönderen: SileNtStorM
1 Yanıt
2662 Gösterim
Son İleti 16 Ekim 2012, 21:41:29
Gönderen: m.hayri
19 Yanıt
13411 Gösterim
Son İleti 14 Eylül 2013, 20:57:16
Gönderen: linguaman58
0 Yanıt
1953 Gösterim
Son İleti 04 Ekim 2012, 22:15:46
Gönderen: gulceri
2 Yanıt
5478 Gösterim
Son İleti 24 Kasım 2012, 11:49:01
Gönderen: serzt
2 Yanıt
2033 Gösterim
Son İleti 16 Ekim 2014, 22:17:08
Gönderen: cingle
0 Yanıt
522 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2014, 15:07:38
Gönderen: zbrntt