Gönderen Konu: Planlarla ilgili önemli bilgilendirme. Lütfen okuyun!!!  (Okunma sayısı 12541 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkanekin

• English Teacher
  • Çalışma Yılı: 11-15
  • Okulunuz: Anadolu Lisesi
  • İngilizce Seviyeniz: İleri
Arkadaşlar site üzerinde pek çok yıllık plan paylaşan arkadaşlarımız var. Çok iyi niyetlerle emek verip hazırladıkları planları diğer arkadaşlarımız da faydalansın diye burada paylaşmışlar. kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bütün planları incelemedim ama büyük bir kısmını gözden geçirdim ve gördüğüm kadarıyla paylaşılan planların büyük bir kısmı hatalarla dolu. bazılarına cevap vermeye çalıştım ama başlığa giren arkadaşlar sanırım yorumlara çok dikkat etmiyorlar. hataları açıklamama rağmen yanlış planların altında teşekkür ve harika olmuş mesajları dolup taşıyor.

Lütfen yanlış anlamayın ukalalık yapmak değil niyetim. sadece yanlışlarınızı 2011 de yayımlanan bizim için rehber kitap olan “Ortaöğretim 1, 2 ve 3. Yabancı Dil İngilizce Dersi (Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) Öğretim Programları" na dayanarak sınıflar bazında öğretmenlerimizin ne yapmaları gerektiğini açıklamaya çalışacağım. Sorularınız olursa bu başlık altına yazabilirsiniz.

9. sınıf okutan öğretmenler ne yapacak?

1.) 9. sınıflarda program kitabının 12. sayfasına göre seviye belirleme sınavı yapacaksınız.
2.) 100 üzerinden 60 alanları A2 seviyesinden başlayacak şekilde gruplar oluşturacaksınız. sınava girmeyen A1 olacak
3.) okulunuzun fiziki yapısı buna engel ise bunu bir tutanakla okul idaresine bildireceksiniz ve bir kopyasını da dosyanıza koyacaksınız ve sınavı geçen geçmeyen herkesi A1 düzeyinden başlatacaksınız.
4.) bu öğrenciler 10. sınıfa geçtiklerinde artık seviye sınavına girmeyecek, 9. sınıftan hangi seviyede bıraktılarsa oradan devam edecekler.

Gelelim planlara.

Planlar 9. sınıfta A.1.1 düzeyi 108 derstir. Haftalık 6 saatlik ingilizce dersi için 108/6 = 18 hafta da bu kur bitirilir. Yani 1. dönem de A.1.1 seviyesi biter. planınızda 1 temayı 18 saate (3 haftaya) yaymalısınız.

2. dönem için de A.1.2 seviyesi için aynı planlama yapılır.

Normal şartlarda 9. sınıf bitiminde bütün öğrenciler A.1 seviyesini bitirirler.

seviye sınavında eğer okul fiziki yapısı uygunsa grup oluşturduysanız ya da herkes A2.1 ile başladıysa 24. haftaya geldiğinizde A2 seviyesini bitirmiş olacaksınız (144/6=24) kalan 12 haftayı  A2.2 ile devam ettireceksiniz.

10. Sınıf okutan öğretmenler ne yapacak?

Geçen seneden öğrenciler hangi seviyeyi bitirdiyse ya da yarım bıraktıysa o seviyeden devam edecek şekilde planlama yapacaklar.

Ki bu durumda, hazırlık sınıfı okutmadıysanız yada öğrencilerinizin hepsi 9 sınıfta A2 ile başlamadıysa, planlamanızı A2.1 e göre yapacaksınız.
A2.1 8 temadan oluşur her tema yine 18 saatte işlenir
10. sınıflarda 4 saat ingilizce dersi olduğu için 144/4: 36.
1.ve 2. dönemlerin her birinde 72 saat ve 4 temaya göre plan yapılır. Yanlız burada dikkat edeceğiniz bir husus var: 1 tema 4,5 haftada bitiyor.  yani planlarda o buçuk olan dersi 4 değil 2+2 şeklinde göstermeniz gerekir. 2 saati bir sonraki temaya kayacak şekilde ayarlamalısınız.

11. sınıf okutan öğretmenler ne yapacak?

10. sınıftakiler gibi kaldıkları yerden devam edecekler. Normal şartlarda A2.2 seviyesidir bu seviye ama daha önce belirttiğim gibi 9. sınıfta A1 ile başlamışlarsa geçerlidir bu durum.

A2.2 nin ders dağılımı da A2.1 gibidir. (2+2 olan derslere dikkat edin.)

12. sınıf okutan öğretmenler ne yapacak?
11 den kaldıkları yerden devam edecekler. yani A2.3. Büyük bir çoğunluğumuz öğrencilerimizi A2.3 seviyesiyle mezun edeceğiz. Bu seviyenin hesaplaması da 144 saat üzerinden yapılır ve yine 2+2 saate denk gelenlere dikkat edin. (Gördüğüm kadarıyla planlamalarda bu hesaba hiç dikkat edilmemiş.)

11. sınıfta dil sınıfı alan öğretmenler ne yapacak?

Biliyorsunuz artık 10 sınıflar da dil sınıfı açılmıyor

Burada gerçekten işler karışıyor ve tam bir kaos var ortada çünkü geçen sene gelen bir resmi yazıda seçmeli dersi olan derslerin sınavı ayrı yapılır ve değerlendirilir deniliyor. Biz ingilizceciler için bir istisna yok.
6 saat seçmeli ingilizce alan dil sınıfınız varsa normalde birleştirilmiş bir plan yapmanız gerekir. Yani 6+4 şeklinde. fakat bu artık söz konusu değil. ben çareyi şu şekilde yapmakla buldum. dil sınıfları diğer sınıflarla 4 saat için ortak plan (A2.2) ve seçmeli ders için ise (6 saatlik) A2.3 seviyesinden başlatarak plan hazırladım. A2.3, okulun kapanmasına 2 ay kala bitecek ve oradan B1.1 düzeyinden başlayarak konuları yaydım. Bu da B1.1 ve B1.2 kurları demek oluyor.
 12. sınıf planına da B1.3 ile başlayacağım.

B1 düzeyinde dikkat edeceğiniz husus : B1 ve B2 düzeylerinde 1 tema 36 ders saatinde işlenecek şekilde düzenlenmelidir

12 sınıfta dil sınıfı okutan öğretmenler ne yapacaklar?

Aynı 11 dilde olduğu gibi kalan seviyeden devam edecekler ve planlamada B1 düzeyinde iseler 1 temayı 36 saate denk gelecek şekilde dağıtacaklar. Normal şartlarda 12 sınıfa gelmiş bir dil öğrencisinin B1 düzeyinde olması gerekir.

12. sınıflar toplamda 10 saat ingilizce gördükleri için yıl boyunca 360 saat ders görecekleri anlamına gelir.
B1 seviyesi 288 saattir.
Siz de 11. sınıf planlamınızı benim gibi yaptıysanız 12 sınıfa geldiğinizde B1.1 ve B1.2 seviyelerini bitirmiş olarak başlayacaksınız bu iki kur 72 saat yapıyor. ve biz de zaten bunları 11 de bitirdiğimiz için 360-72=288 saat ile yılı tamamlıyoruz. B1 seviyesi B.1.8 ile bitiyor.
4 saatlik dersten başlayarak konuları yayabilirsiniz. Bu planın bittiği yerden de Kalan B1 konularını 6 saatlik plana yayabilirsiniz.

Bizim için program esneklik sağlasa da özellikle seçmeli derslerde sıkıntımız var. Bakanlığın bu konuda acilen bir düzeltme yapması gerekiyor ve seçmeli derslerle ana derslerin dil sınıfları için birleştirilmesi gerekiyor.

Umarım faydalı olmuştur.
Başarılı ve sağlıklı bir yıl geçirmenizi diliyorum.

Linkback: http://www.myingilizce.net/index.php?topic=29467.0

Çevrimdışı ezelinur

• Jr. Member
  • **
  • Myİngilizce.Net
  • Mesleğiniz: ingilizce öğretmeni
  • Okulunuz: İlköğretim
  • İngilizce Seviyeniz: Yok
Ynt: Planlarla ilgili önemli bilgilendirme. Lütfen okuyun!!!
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2014, 18:43:12 »
teşekkürler  :alkis:: hocam size bir sorum olacak,  ben meslek lisesinde çalışıyorum ve geçen yıl 9.sınıflar için A.1.1  seviyesinde tek kitap secmiştim ama okul artık anadolu lisesi ve derslerımz 3'ten 6 saate cıktı ve tek kıtap geldi dogal olarak, simdi bu durumda ben ne yapmalıyım sonucta ben o kıtabı ıdareye bıldırırken okul meslek lısesıydı anadolu turunde degıldı ve suan bır zaman aralıgı var nasıl plan yapacagıma karar veremedım  :-\ ??? sizin bir öneriniz olabılır mı acaba ???

Çevrimdışı mırtık

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2014, 20:06:00 »
eksik olan kitaplar için tekrardan istek belirtme hakkı var idarenin. sanırım bu hafta içinde. a.1.1 planını 1. döneme göre yapın kitap gelir mutlaka

Çevrimdışı serkanekin

• English Teacher
  • Çalışma Yılı: 11-15
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2014, 21:48:06 »
teşekkürler  :alkis:: hocam size bir sorum olacak,  ben meslek lisesinde çalışıyorum ve geçen yıl 9.sınıflar için A.1.1  seviyesinde tek kitap secmiştim ama okul artık anadolu lisesi ve derslerımz 3'ten 6 saate cıktı ve tek kıtap geldi dogal olarak, simdi bu durumda ben ne yapmalıyım sonucta ben o kıtabı ıdareye bıldırırken okul meslek lısesıydı anadolu turunde degıldı ve suan bır zaman aralıgı var nasıl plan yapacagıma karar veremedım  :-\ ??? sizin bir öneriniz olabılır mı acaba ???

hocam biz yıllık planlarımızı kitaba göre yapmıyoruz. Okulunuza kitap gelmese bile siz elinizdeki öğretim programı doğrultusunda planınızı hazırlamakla sorumlusunuz. A1.1 seviyesini 6 saate göre yıllık plana yaymalısınız. Ki bu durumda mevcut kitabınız ilk dönem bitecektir. İkinci dönem de A.1.2 den 6 saat üzerinden planlama yapmalısınız.  kendi metaryallerinizi oluşturmalı ve ikinci dönemdeki derslerinizde bu materyalleri kullanmalısınız. Akıllı tahta yada projeksiyonunuz varsa EBA üzerinden A1.2 kitabı indirip konuları buradan işleyebilirsiniz. Kesinlikle elinizdeki tek kitabı 2 döneme yaymayın.

Çevrimdışı mırtık

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #4 : 15 Eylül 2014, 06:59:50 »
 Serkan hocam benim de bir sorum var planlarla ilgili açıklamada yer vermemiştiniz. 9. Sınıfta 3saatte gecen yıl a.1.1 bitti. Bu yıl a.1.2oldular ama sadece 2saat ingilizce var kitabın dört temasına göre mı plan yapmalıyım. 11.sinifta2saat onlaradaayni sıkıntı var . Kitap 10. Sınıfta yarım kalıyor.tesekkurler.

Çevrimdışı bsanci

• Jr. Member
  • **
  • Çalışma Yılı: 6-10
  • Mesleğiniz: İngilizce Öğretmeni
  • Nereden: Samsun
  • Üniversite: İstanbul Üniversitesi
« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2014, 10:21:00 »
Serkan hocam benim de bir sorum var planlarla ilgili açıklamada yer vermemiştiniz. 9. Sınıfta 3saatte gecen yıl a.1.1 bitti. Bu yıl a.1.2oldular ama sadece 2saat ingilizce var kitabın dört temasına göre mı plan yapmalıyım. 11.sinifta2saat onlaradaayni sıkıntı var . Kitap 10. Sınıfta yarım kalıyor.tesekkurler.

Meslek lisesinde doğrusu budur hocam. Haftada 2 saat dersi olanlar 8 temanın 4'ünü seçip( ilk 4 tema ya da karışık) işleyecektir. Malesef bu konuda da yanlışlar yapılıyopr. Başlığı açan hocama teşekkür ediyorum bilgilendirmeleri için. Düz meslek lisesinde 10. ve 11. sınıflarda 4 tema işlenecek. Haftada 4 saat olan anadolu ile aynı kitabı bitirmek zaten çok zor. Ayrıca bu konu 2011 yılında yayınlanan Öğretim Programında yer alıyor. Kolaygelsin herkese.

Çevrimdışı ezelinur

• Jr. Member
  • **
  • Myİngilizce.Net
« Yanıtla #6 : 15 Eylül 2014, 10:28:28 »
anladım serkan hocam ben de soyledıgınız gıbı yapmayı dusunmustum ama emin olamadım elımde kıtap olmazsa sorun olur mu diye kesın karar verememıstım, 10.sınıflar hala meslek lısesı oldugu ıcın onlara A.1.2 gelmıstı hem o kıtaptan hemde kendım daha onceden hazırladgım materyallerımden yararlanarak ıkıncı donem dedıgınz sekılde dersimi işlerim.. çok tesekkur ederim hocam.. :alkis::
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2014, 10:33:41 Gönderen: ezelinur »

Çevrimdışı ezelinur

• Jr. Member
  • **
  • Myİngilizce.Net
« Yanıtla #7 : 15 Eylül 2014, 10:31:46 »
eksik olan kitaplar için tekrardan istek belirtme hakkı var idarenin. sanırım bu hafta içinde. a.1.1 planını 1. döneme göre yapın kitap gelir mutlaka
tesekkur ederim hocam  :)

Çevrimdışı ayselcakan70

• Yeni Üye
  • *
  • Okulunuz: Yok
« Yanıtla #8 : 15 Eylül 2014, 13:36:18 »
hocam çok  teşekkürler epey bilgilendirici olmuş.. rica etsem 11 dil sınıfı yıllık planlarınızı paylaşabilirmisiniz  :sos:

Çevrimdışı yexplorer

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 15 Eylül 2014, 16:43:10 »
Meslek lisesinde doğrusu budur hocam. Haftada 2 saat dersi olanlar 8 temanın 4'ünü seçip( ilk 4 tema ya da karışık) işleyecektir. Malesef bu konuda da yanlışlar yapılıyopr. Başlığı açan hocama teşekkür ediyorum bilgilendirmeleri için. Düz meslek lisesinde 10. ve 11. sınıflarda 4 tema işlenecek. Haftada 4 saat olan anadolu ile aynı kitabı bitirmek zaten çok zor. Ayrıca bu konu 2011 yılında yayınlanan Öğretim Programında yer alıyor. Kolaygelsin herkese.

Ben İmam hatip lisesindeyim. Geçen sene dediğiniz gibi yaptım. Anadolu  10 larda A2.1 ilk altı temayı verdik.. düz 11 de ise a2.2 ilk 4 temayı verdik. Ama asıl sıkıntı bu sene başladı. sınıfı geçen öğrenciler için hangi kitap hangi temalar. Yarım kalanlar mı yoksa yeni kitap mı?
Az önce orta öğretim daire bşk dan programlara bakan bölüm ile konuştum. sıkıştırma yapmadan normal 6 saat üzerinden verin dediler ayrıca üst sınıfa geçince de eksik konuları verirsiniz dediler. Ama bu seferde öğrenci mezun olduğu zaman eksik tema ile mezun olacak.

Share via facebook Share via technorati Share via twitter

xx
Planlarla ilgili bir sorum var....

Başlatan poyrazsel

2 Yanıt
1702 Gösterim
Son İleti 23 Eylül 2009, 11:45:02
Gönderen: filizokur
xx
Planlarla ilgili bir sorum var....

Başlatan poyrazsel

1 Yanıt
1492 Gösterim
Son İleti 14 Eylül 2009, 21:57:02
Gönderen: torrentialrain
thumbup
Çocuklarınıza...(lütfen okuyun)

Başlatan cecil

5 Yanıt
1837 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2007, 20:00:57
Gönderen: enfexia
xx
Az harcamak için beyninizi kullanın:))(Özellikle hanımefendiler lütfen okuyun)

Başlatan xmanonline

4 Yanıt
2031 Gösterim
Son İleti 30 Eylül 2008, 16:15:05
Gönderen: labos